گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن برای محیط

 

 گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن:

آتش و آتش سوزی همواره به عنوان یکی از بلاهای خانمانسوز به حساب آمده است. خطرات آتش سوزی بسیار خطرناک می باشد. در ۹۵ درصد موارد، اموال افراد با آتش سوزی از بین می رود. همچنین در برخی از موارد جان آن ها نیز به خطر می افتد. این سوال پیش می ‌آید که آیا به جز آب و استفاده از فوم های خاموش کننده آتش، سیستم های اطفای حریق پیشرفته ای موجود می باشد؟

در این مورد باید گفت بله؛ امروزه سیستم های اطفاء حریق نمونه های مختلفی را دارد. افراد با استفاده از آن ها می توانند در کمترین زمان به اطفای حریق بپردازند. لذا ما در این متن قصد داریم تا گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن را مورد بررسی قرار دهیم.

توجه داشته باشید که این گاز بهترین روش برای خاموش کردن در محیط های مختلف می باشد. کارایی این گاز به گونه ای است که در کمترین زمان و بدون دخالت افراد آتش را مهار می کند. حال اگر برای محیط خود نگران هستید، بهتر است به بررسی موضوع استفاده از گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن بپردازید.

توجه داشته باشید که این گاز و نحوه محاسبه آن فرمول های خاص خود را دارد. هر فردی نحوه محاسبه این گاز را برای محیط خود نمی داند. اما ما امروز تصمیم گرفتیم، تا این فرمول را به شما آموزش دهیم. با ما تا پایان همراه باشید.

آشنایی اولیه با گاز (FM200 (HFC227

اولین سوالی که ذهن افراد را درگیر می‌ کند، این است که گاز (FM200 (HFC227 چه می باشد. در این مورد می توان گفت که این گاز، یک سیستم محافظت کننده در برابر آتش بدون استفاده از آب است. این سیستم طی ۱۰ ثانیه خطر آتش را از بین می ‌برد و آن را سرکوب می ‌کند.

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که این گاز چقدر به ایمن سازی کمک می کند؟

در این مورد می توان گفت که اگر گاز (FM200 (HFC227 و محاسبه آن دقیق صورت گرفته باشد، ایمن ترین راه برای خاموشی آتش می باشد. بسیاری از افراد نمی ‌دانند که این گاز چگونه کار می کند. توجه داشته باشید که مکانیزم این گاز سرکوب گر با خارج شدن رادیکال های آزاد شروع می شود.

با آزاد کردن رادیکال ‌های آزاد و قرار گرفتن در زنجیره ماده سوختنی و اکسیژنی که در محیط موجود می باشد، باعث خاموش شدن آتش می گردد. توجه داشته باشید که این سیستم امروزه به عنوان یکی از بهترین سیستم های خاموش کننده آتش می باشد.

در کل توصیه ما به شما این است که برای محیط خود از این ترفند بیشتر استفاده نمایید.

مخازن گاز (FM200 (HFC227

مزایای استفاده از این گاز چه می باشد؟

یکی از مزایای استفاده از گاز (FM200 (HFC227 این است که مقدار کمی از آن برای خاموش شدن آتش نیاز است. این بدان معنی است که شما سیلندرهای کمتری برای ذخیره این گاز مورد استفاده قرار می دهید. همین موضوع باعث می شود که فضای کمی را اشغال نماید. این سیستم در کمتر از ۱۰ ثانیه آتش را خاموش می کند. همین موضوع باعث می ‌شود که در صورت وجود مواد قابل اشتعال و کاتالیزورهای الکتریکی زیان های جبران ناپذیری رخ ندهد.

جالب بدانید این نوع از گاز کمترین تاثیر را بر محیط زیست و بدن انسان دارد. لذا این گاز خطرات کمی را برای موارد گفته شده خواهد داشت. این روش در بیش از ۷۰ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفته است. لذا این دستگاه در محیط های استفاده شده بالاترین بهره وری را داشته است.

این گاز به دلیل اینکه جامد و یا مایع نمی باشد، امکان رسانایی را ندارد. همین موضوع باعث می شود که خطرات اتصالی برق کاهش پیدا نماید. این نوع سیستم اطفاء حریق را می‌ توان در تمامی محیط ها مورد استفاده قرار داد. لذا گاز (FM200 (HFC227برای خاموش کردن تمامی کلاس های آتش سوزی کاربرد دارد.

چگونگی استفاده از این گاز

گاز (FM200 (HFC227و نحوه محاسبه آن

حال که این گاز را به خوبی شناختید، بهتر است به سراغ مباحث تخصصی تر برویم. باید برای استفاده از این گازمحاسبات لازم را انجام دهیم. این محاسبات نسبت به محیط انجام می ‌شود. گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن همواره مورد توجه افراد علاقمند به استفاده از این سیستم بوده است.

ما در این قسمت چگونگی این محاسبات را به شما خواهیم گفت. گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن یک فرمول بسیار ساده دارد.

شما برای محاسبه در ابتدا باید چند پارامتر را در نظر بگیرید. اولین پارامتر، پارامتر محیط تحت پوشش می باشد. سپس شما باید دمای محیط مورد نظر را اندازه گیری نمایید. در بعضی از اوقات دمای محیط ممکن است متفاوت باشد. در این صورت شما باید که میانگین دمایی را در نظر بگیرید.

سپس باید ارتفاع این محیط را از سطح دریا در نظر قرار دهید.

در این فرمول شما ابتدا محیط تحت پوشش را در نظر می گیرید. پس از آن حجم تجهیزات موجود در آن را از حجم کل محیط کم نموده و با به دست آوردن حجم خالص به سراغ مرحله بعدی می روید.

در این مرحله شما باید متوسط دمای محیط را بررسی کنید. در مرحله سوم شما باید ارتفاع دریا را بسنجید. در این مورد ارتفاع نباید از ۱۰۰۰ متر بالاتر و یا پایین تر باشد. در غیر این صورت باید حتماً ضریب تصحیح ارتفاع را در محاسبات گاز صورت گرفته، ضرب کرد. به طور مثال اگر در شهر تهران هستید، ضریب تصحیح برای این منطقه به طور میانگین ۱ می باشد.

محاسبه گاز برای محیط

بررسی پارامترهای شیمایی و فیزیکی گاز (FM200 (HFC227

خوب حالا که گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن را مورد بررسی قرار دادیم، بهتر است که به سراغ ویژگی های شیمیایی و فیزیکی آن برویم.

در این مورد می توان گفت که گاز (FM200 (HFC227 یک گاز بی رنگ می باشد. توجه داشته باشید که برای ذخیره سازی تحت فشار مضاعف گازی به نام گاز ازت قرار می گیرد. این گاز از لحاظ فیزیکی هیچ گونه رسانایی ندارد. زمانی که تخلیه می شود بخار بی رنگ و شفافی می باشد.

از لحاظ شیمیایی این گاز را به عنوان گاز پاک نامیده اند. این گاز هیچ گونه اثر مخربی بر روی لایه اوزون ندارد. زیرا در این گاز بروماین یا کلراین کمترین میزان را دارد. جالب است بدانید این گاز پس از آن که آزاد می شود، در چرخه حریق قرار می گیرد. اما اگر به هر دلیلی در این چرخه قرار نگیرد، از ۳۰ تا ۴۰ سال در محیط باقی خواهد ماند.

(FM200 (HFC227

بحث پایانی و نتیجه گیری

با توجه به این که این گاز ویژگی های خاصی، دارد توصیه ما به شما این است که حتماً آن را در سرلیست سیستم های اطفاء حریق خود قرار دهید. این سیستم اطفای حریق، هزینه بسیار مناسبی را دارد. لذا همین موضوع باعث محبوبیت بیش از پیش آن شده است.

شرکت ما به عنوان یکی از شرکت های فعال در سیستم اطفای حریق، این سیستم را برای شما نصب خواهد کرد. شما می‌ توانید با این سیستم کمترین خسارت را در زمان آتش سوزی متحمل شوید. امروزه گاز (FM200 (HFC227 و نحوه محاسبه آن از موضوعات مهم دربحث اطفای حریق می باشد.

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات کافی را در مورد این گاز به شما داده باشیم.

منابع:

https://www.firesuppression.co.uk/fm200-gas.aspx

https://community.nfpa.org/thread/34415

LEAVE A REPLYYour email address will not be published. Required fields are marked *Your Name

All right reserved